Integrovaná vývojová prostředí
Pod pojmem integrovaná vývojová prostředí (zkráceně IDE) si většina z nás představí velký moloch, který si stačí stylem klik-další-klik nainstalovat (nejčastěji na Windows) a pak už můžeme zvesela vyvíjet. Pojem ”integrovaná” pak značí nejen to, že se nám na pozadí nainstatalují všechny potřebné (i nepotřebné) nástroje, ale hlavně to, že tyto nástroje lze ovládat z jednoho společného grafického uživatelského rozhraní. My si zde však krátce představíme integrovaná vývojová prostředí, která nabízejí hlavně to integrující grafické rozhraní, do kterého lze zaintegrovat naše vlastní programátorské nástroje jinak ovládané z příkazové řádky.
Do doby příchodu open sourceového integrovaného (v této souvislosti spíše integrujícího) vývojového prostředí Eclipse CDT z dílny IBM byla situace na poli freewarových IDE tristní. Zvláště pak na desktopech s operačním systémem Linux. Jen dodám, že se bavíme o vývoji pro embedded systémy. Kompilátor gcc, debugger gdb byly a jsou dostupné pouze pro ovládání z příkazové řádky. Typická práce pak vypadala tak, že programátor měl otevřen editor se zdrojovým kódem a sestavení aplikace prováděl z příkazové řádky nejčastěji voláním příkazu make. Spustitelný soubor aplikace přenesl do cílového embedded zařízení, na příkazové řádce spustil debugger gdb a začal aplikaci ladit pomocí příkazů debuggeru. V lepším případě pro ovládání debuggeru použil grafickou nádstavbu Insight nebo DDD.
Integrované vývojové prostředí Eclipse CDT tohle všechno změnilo. Umožnilo, aby šlo kompilátor, resp. make volat přímo z vývojového prostředí stejně jako umožňuje spustit debugger gdb, zadávat breakpointy, prohlížet obsah proměnných a provádět všechny další úkony spojené s laděním aplikace. Kvalitní editor zdrojového kódu je samozřejmostí. Ergonomie práce byla tak značně zlepšena. Nejlepší na tom ovšem je, že jakožto open sourceový projekt je Eclipse CDT zcela zdarma. Takže pokud pro vaši cílovou platformu máte zdarma i kompilátor a debugger byť pouze pro příkazovou řádku, tak vás integrované vývojové prostředí stojí jen čas nutný k jeho nastavení a seznámení se s jeho ovládáním.
Eclipse CDT není jediným integrovaným vývojovým prostředím dostupným zdarma. V dalším textu si proto představíme ty nejvýznamější volně dostupná vývojová prostředí.
A abychom vám ušetřili čas, tak si v závěru kapitoly ukážeme, jak vývojové prostředí Eclipse CDT nainstalovat, nastavit a ovládat.
Co nás čeká ...
Přehled freewarových IDE
V úvodu kapitoly jsme se zmínili o zemětřesení, které vznik integrovaného vývojového prostředí Eclipse způsobil. Ale i Eclipse CDT má ovšem na trhu volně dostupných vývojových prostředí své konkurenty o nichž je dobré vědět.
Instalace Eclipse
V této části textu se dozvíte jak si prostředí Eclipse CDT nainstalovat na desktop s OS Linux a jak si Eclipse CDT přizpůsobit svým potřebám. Ukážeme si ta nejdůležitější nastavení, která by neměla ujít vaší pozornosti.
Ovládání Eclipse
Prostředí Eclipe CDT je poměrně komplexní a méně zkušený vývojář se v něm může snadno ztratit. Proto se určitě bude hodit pár poznámek popisujících ty nejzákladnější úkony v prostředí Eclipse CDT.