Ráj Bastlířů

Na českém Internetu se objevil nový website, jehož stránky potěší každého vývojáře elektroniky, programátora mikrokontrolérů a bastlíře, zkrátka každého, kdo má jako koníčka elektroniku. Webové stránky RajBastliru.cz jsou rozcestníkem, integrátorem, nebo, chcete-li, koncentrátorem novinek, které se objevují na stránkách českých a slovenských webů s touto tematikou.
Prototypovací deska Lipicano Board

Připravili jsme novou prototypovací desku, která umožní rychle vyzkoušet zapojení hardware a jednoduše ladit software pro mikrokontroléry s procesory ARM Cortex-M. Lipicano Board má socket pro procesorové moduly a konektory pro Arduino shieldy. Firmware desky implementuje CMSIS-DAP debugger a virtuální COM port.
Nový modul s mikroprocesorem Atmel SAMA5D31

Společnost Elvoris s.r.o. představuje nový modul, jehož základem je mikroprocesor Atmel SAMA5D31 s jádrem ARM Cortex-A5 o maximální taktovací frekvenci 536 MHz, 256 MB SDRAM, 256 MB NAND Flash, LCD kontrolér a 10/100 Mbps ethernet. Modul je vybaven operačním systémem Linux.
Otevřeli jsme eShop uCSimply

Na adrese http://eshop.ucsimply.cz jsme otevřeli internetový obchod uCSimply. Prototypovací desku BaseBoard a naše moduly si teď můžete objednat několika kliknutími myší. Už není třeba zdlouhavé vypisování názvů produktů a posílání objednávky emailem. Všechny produkty máme skladem, na stole je můžete mít během dvou až tří pracovních dnů.
Prezentace produktů v Kykyryda Computers

Díky laskavosti majitele obchodu, pana Radka Šťastného, si můžete naše produkty zblízka prohlédnout v počítačovém obchodě Kykyryda Computers v obchodním centru Tesco - Královo Pole, Brno, Cimburkova ulice.
Nové Cortex-M0+ mikrokontroléry od Atmelu

Atmel rozšířil své portfolio o novou řadu mikrokontrolérů SAM D20 s procesorem ARM Cortex-M0+. Atmel v současnosti nabízí 32bitové mikrokontroléry Cortex-M3/M4, ARM7TDMI, Cortex-A5, ARM9 a 8bitové mikrokontroléry AVR. Procesor Cortex-M0+ byl zvolen díky jednodušší implementovatelnosti oproti Cortex-M0. Periferie pro řadu SAM D20 byly vybrány ze současných mikrokontrolerů Atmel.
Nejmenší modul s dvoujádrovým ARM Cortex-A9

Společnost Variscite představila nový SoM (System-on-Module) modul s procesorem ARM Cortex-A9, jehož rozměry jsou 52 x 17 mm. Modul DART-4460 je osazen dvoujádrovým 1,5 GHz mikroprocesorem TI OMAP4460, až 1 GB DDR2 SDRAM a 8 GB eMMC Flash pamětí. Při taktovacím kmitočtu 400 MHz je spotřeba modulu pouze 44 mA. K dispozici jsou operační systémy Linux a Android.
RFID čtečka zvládá 125 kHz, 134,2 kHz a 13,56 MHz tagy

Elatec RFID Systems představil novou čtečku TWN4 RFID reader module, která v jednom zařízení kombinuje 125 kHz, 134,2 kHz a 13,56 MHz technologie. Podle výrobce se jedná o vůbec první zařízení tohoto druhu. RFID čtečka TWN4 umožňuje vývojářům a dodavatelům standardizovat RFID systémy a zákazníkům poskytuje volnost při výběru vhodného typu transpodéru.
Microsemi již dodává obvody SmartFusion2

Společnost Microsemi oznámila dostupnost prvních dvou variant obvodu SmartFusion2. V plné produkci jsou dostupné typy M2S050 a M2S050T. Obvody jsou k dispozici v BGA pouzdře FG896. Nová generace SoC (System on a Chip) SmartFusion2 společnosti Microsemi v sobě integruje FPGA logiku postavenou na Flash technologii, procesor ARM Cortex-M3 taktovaný na 166 MHz, akcelerátory bezpečnostních funkcí, DSP bloky, SRAM, non-volatile paměť a řadu výkonných komunikačních rozhraní.
Jednočipové WiFi pro 8/16bitové mikrokontroléry

Společnost Broadcom představila nový SoC (System on a Chip), který umožňuje připojit embedded zařízení s 8/16bitovými mikrokontroléry do WiFi sítí. Obvod BCM4390 patří do skupiny WICED (Wireless Internet Connectivity for Embedded Devices) společnosti Broadcom a je určen pro nasazení do spotřebních produktů rychle se rozvíjejícího trhu IoT (Internet of Things).
EnSilica představuje modul eSi-ZM1

Společnost EnSilica, která je vedoucí firmou v oboru návrhu integrovaných obvodů a systémových řešení, představila první modul eSi-ZM1 nové řady eSi-Modules, jehož základem je obvod Zynq-7000 společnosti Xilinx. Architektura Zynq-7000 kombinuje výkonný dvoujádrový subsystém ARM Cortex A9 MPcore s technologií Xilinx Series-7 FPGA a je ideální platformou pro vývoj komerčních a průmyslových aplikací v automobilní a spotřební elektronice, průmyslové automatizaci, telekomunikacích, lékařské elektronice atd.
Farnell prodává PSoC4 Pioneer Kit

Distributor Farnell má v prodeji nový vývojový kit pro mikrokontroléry PSoC4 od Cypress Semiconductor. Nízká cena a jednoduchost PSoC4 Pioneer Kitu umožňuje vývojářům všech kategorií, aby se seznámili s rodinou mikrokontrolérů PSoC 4200. Architektura PSoC4 společnosti Cypress Semiconductor kombinuje analogové a digitální struktury PSoC s výkonným procesorem ARM Cortex-M0.
The C++ Programming Language, 4. vydání

Vychází čtvrté vydání knihy The C++ Programming Language, jejímž autorem je tvůrce jazyka C++ Bjarne Stroustrup. Zbrusu nové vydání nejčtenějšího průvodce jazykem C++ bylo zevrubně aktualizováno na dlouho očekávaný standard C++11. Čtvrté vydání knihy je rozsáhle přepracováno a prezentuje jazyk C++11, standardní knihovnu a klíčové návrhové techniky jako nedílný celek.
ZigBee a Cortex-M3 od Texas Instruments

Nový SoC (System on Chip) CC2538 společnosti Texas Instruments integruje procesor ARM Cortex-M3, až 32KB paměti SRAM a 512KB paměti Flash a IEEE 802.15.4 transceiver. Podporuje standardy ZigBee PRO, ZigBee Smart Energy a ZigBee Home Automation and lighting a zajišťuje tak možnost spolupráce se současnými i budoucími produkty ZigBee. Pro komunikaci s okolím je k dispozici 32 GPIO pinů a sériová rozhraní.
MagPi č. 12 přímo z tiskárny

Právě vyšel dvanáctý výtisk časopisu o počítači Raspberry Pi s názvem MagPi . Květnové číslo magazínu obsahuje návod, jak si postavit vlastní skříňku, rozbor řady operačních systémů, které jsou pro Raspberry Pi dostupné, jak šifrovat a dešifrovat zprávy v programu Scratch a jak na tisk v Pythonu. Obsahuje také retrospektivní pohled na první rok Raspberry Pi od Lize Uptona.
Miniaturní modul se Zynq-7000 SoC

Distributor Avnet Electronics Marketing bude dodávat miniaturní modul Xilinx Zynq-7000 All Programmable (AP) SoC Mini-Module Plus, jehož základem je SoC (System on Chip) Xilinx Zynq-7000 AP SoC XC7Z045T. Tento modul je již třetím z modulů, které patří do vývojového systému Mini-Module Plus Development System. Jedná se o modulární vývojový systém, který obsahuje základní desku, FPGA/SoC modul, modul napájení a volitelnou kartu FPGA Mezzanine Card. Nový modul se Zynq-7000 doplňuje dva již dříve oznámené Kintex-7 FPGA Mini-Module Plus moduly, které jsou vybaveny FPGA obvody 7K325T a 7K410T.
Mobilní robot s Arduinem

Společnost Global Specialties představila malého autonomního mobilního robota, který je určen pro robotické začátečníky i ostřílené fandy Arduina. Robot používá jako základ platformu Arduino a jeho programování a práce s ním jsou jednoduché. Robot je dodáván včetně obsáhlého CD, které obsahuje veškerý software, potřebný pro psaní programů. Cena robota je $79.00.
Nová kniha - Začínáme s MSP430 Launchpadem

Nakladatelství Newnes (Elsevier) vydalo novou knihu Getting Started with the MSP430 Launchpad od autorů Adrian Fernandez a Dung Dang. Kniha zkoumá svět vývoje aplikací pro mikrokontroléry prostřednictvím lekcí a názorných projektů, jejichž složitost postupně roste. Naučíte se blikat LEDkami, hrát melodie pomocí bzučáků a komunikovat s řadou senzorů, například s akcelertometry a teplotními senzory. Kniha je zaměřena na MSP-EXP430G2 LaunchPad Evaluation Kit.
Nové mikrokontroléry řady STM32F401 od STMicroelectronics

Nová řada STM32F401 patří do rodiny výkonných mikrokontrolérů STM32F4, které jsou vybaveny 32bitovým procesorem ARM Cortex-M4. Pracují na nižších frekvencích než jejich sourozenci z rodiny STM32F4, vyvažují výkon, spotřebu energie a míru integrace a jsou dle výrobce špičkou ve své třídě. Poskytují výpočetní výkon 105DMIPS při taktovací frekvenci 84MHz.
BeagleBone Black stojí 45 USD a konkuruje Raspberry Pi

Firma Texas Instruments představila novou verzi počítače BeagleBone s 1 GHz procesorem ARM Cortex-A8. Jeho cena je 45 USD. Nová verze se jmenuje BeagleBone Black, je výkonnější než předchozí verze a cena je poloviční. Základem počítače je mikroprocesor TI Sitara AM3359, je vybaven 512 MB DDR3 SDRAM a 2 GB Flash paměti.
Freedom Dev Platform pro Kinetis K20

Nejnovější Freedom Dev Platform společnosti Freescale Semiconductors pro mikrokontrolér Kinetis K20 lze objednat u Element14. Vývojový kit FRDM-K20D50M Development Platform je pinově kompatibilní s konceptem Arduino R3. Deska je vybavena RGB LEDkou, tříosým digitálním akcelerometrem, kapacitivním dotykovým sliderem a světelným senzorem.
V distribuci jsou vzorky mikrokontrolérů RX100 od Renesas

Společnost MSC Vertriebs oznámila, že dodává vzorky mikrokontrolérů RX100 od firmy Renesas. Tyto 32bitové mikrokontroléry se vyznačují nízkou spotřebou energie. V aktivním módu spotřebují 110uA na megahertz taktovacího kmitočtu. Ve standby režimu je spotřeba proudu 350 nA.
Grafický kontrolér od FTDI

Společnost FTDI Chip, která je známá svými USB převodníky, se pustila do nové oblasti periferií pro mikrokontroléry. Jejich nový grafický kontrolér, FT800 Embedded Video Engine (EVE), umožní ovládat QVGA a WQVGA TFT displeje i z méně výkonných 8bitových mikrokontrolérů prostřednictvím SPI nebo I2C rozhraní. Obvod FT800 v sobě kombinuje řízení grafického displeje, dotykový kontrolér a zvukový kontrolér a nabízí tak řešení, které redukuje spotřebu energie, počet součástek, velikost DPS a tím i cenu výsledného systému.
Levný autonomní mobilní robot

Robot RP6v2 od společnosti Global Specialties je levný, autonomní, mobilní systém, který lze programovat v jazyce C. Robot byl vyvinut jak pro začátečníky, tak pro zkušené elektronické a softwarové vývojáře. Robot RP6v2 je vhodný pro výuku na vysokých i středních školách a také pro fandy robotiky.
Android na modulu s i.MX28

Společnost Digi International podporuje na svém bezdrátovém modulu ConnectCard, který je vybaven mikroprocesorem Freescale i.MX28, operační systém Android. Kit pro vývoj embedded systémů bude obsahovat drivery a další software, aby urychlil zákazníkům cestu na trh. Modul ConnectCard s mikroprocesorem i.MX28 je určen pro vývoj přenosných zdravotnických zařízení, systémů automatizace budov a podobných aplikací.
První Carrier Grade Linux kompatibilní s Yocto

Firma Wind River oznámila, že zaregistrovala Wind River Linux Carrier Grade (CG) profil, který je v souladu s požadavky Linux Foundation Carrier Grade Linux (CGL) verze 5.0. Současně je Wind River Linux první CGL registrovanou Linuxovou distribucí kompatibilní s Yocto.
Hodinky Dayton pro ovládání inteligentních telefonů

Společnost Dayton Industrial představila své přenosné zobrazovací zařízení (Portable Control Display Device - PCDD), hodinky s dotykovým displejem. Uživatel může novým zařízením ze svého zápěstí ovládat inteligentní telefony a nainstalované programy pomocí bezdrátové technologie díky obvodu nRF51822 od Nordic Semiconductor. Displej je vybaven dotykovým ovládáním, Bluetooth konektivitou, automatickou aktivací a detekcí pohybu, automatickým srovnáním jasu s okolním světlem, dosahem 3m pro připojení na telefon a podporou až osmi bezdrátových ANT+ periferií.
PSoC 4 s procesorem ARM Cortex-M0

Architektura PSoC 4 společnosti Cypress Semiconductor kombinuje analogové a digitalní struktury PSoC a kapacitní dotykovou technologii CapSense spolu s výkonným procesorem Cortex-M0. Přizpůsobivá architektura nabízí spoustu volně dostupných PSoC komponent ("virtual chips"), které jsou reprezentovány ikonami ve vývojovém prostředí PSoC Creator. Nové obvody řady PSoC 4 budou výzvou jak pro 8bitové a 16bitové tak i pro 32bitové mikrokontroléry.
Sériové paměti FRAM o kapacitě 1Mbit a 2Mbit

Společnost Fujitsu Semiconductor Europe (FSEU) představila dvě nové FRAM (ferroelektrické paměti) MB85RS1MT a MB85RS2MT. Jsou určeny hlavně pro produkty jako jsou inteligentní měřící přístroje, průmyslové stroje a zdravotnické přístroje. Jejich kapacita je 1Mbit a 2Mbit a jsou to SPI FRAM paměti s největší kapacitou, které v současnosti firma Fujitsu nabízí. Vzorky nových obvodů budou k dispozici na konci března 2013.
Na Embedded Lab je série tutoriálů k chipKITu

Na webu Embedded Lab je série tutoriálů k desce chipKIT. Návody jsou určeny nováčkům ve světě mikrokokontrolérů a každému, kdo není obeznámen s vývojovou platformou chipKIT. ChipKIT je open-source vývojové prostředí, založené na konceptu Arduina. Oproti Arduinu je ale hardware chipKITu postaven na 32bitovém mikrokontroléru PIC32 firmy Microchip.
mbed.org vydala verzi 2.0 SDK jako open-source

Verze 2.0 mbed SDK byla vydána jako volně dostupná, s liberální open-source licencí. SDK poskytuje C/C++ vývojářskou platformu s dostatečnou abstrakcí hardware pro rychlý návrh komplexních projektů. Základem je nízkoúrovňové API ARM CMSIS, které umožňuje přímý přístup k hardware, tam kde je to potřeba. SDK je přenositelný na řadu populárních vývojových nástrojů.
Lattice uvádí miniaturní FPGA iCE40 LP384

Nové FPGA iCE40 LP384 je nejmenším členem FPGA rodiny iCE40 společnosti Lattice Semiconductor. Drobné, levné, nizkopříkonové FPGA iCE40 LP384 má kapacitu 384 LUTs (Look-up Tables). Jeho spotřeba je 25 mikrowattů, je dodáváno v pouzdrech s rozměry 2,5 x 2,5 mm s možností migrace na 2 x 2 mm a jeho jednotková cena je nižší než 50 centů (USD) při objemech miliónů kusů.
NXP oznamuje vývojovou desku LPC800-MAX

Společnost NXP oznámila, že vývojová deska LPC800-MAX bude uvedena na trh v dubnu 2013. Na vývoji desky LPC800-MAX spolupracuje NXP s klíčovými partnery. Vývojová deska kombinuje mbed, LPCXpresso a Arduino a tak umožňuje vývojářům, aby si vybrali oblíbené prvky z každého prostředí. Klíčovými vlastnostmi desky jsou mikrokontrolér LPC812 v pouzdře TSSOP20, možnost ladění pomocí mbed USB rozhraní, podpora programování mikrokontrolérů přes USB pomocí drag-and-drop, CMSIS a USB Serial na doplňovém mikrokontroléru LPC11U35.
Freescale míří s mikrokontrolérem Kinetis KL02 na IoT

Na veletrhu Embedded World v Norimberku společnost Freescale prezentovala svůj záměr získat podstatný díl trhu IoT (Internet of Things) a představila mikrokontrolér Kinetis KL02, který prohlásila za nejmenší mikrokontrolér s procesorem ARM na světě. Freescale věří, že s rozměry 1,9 x 2,0 mmm bude mikrokontrolér hybnou silou nové vlny miniaturizace pro IoT. Mikrokontrolér KL02 je třetím CSP MCU (Chip-Scale-Package) z rodiny Kinetis spolu s většími 120/143pinovými typy Kinetis K60/K61.
XMOS dodává nejlevnější vícejádrové mikrokontroléry

XMOS dnes předvedl nejlevnější vícejádrový mikrokontrolér na světě. Mikrokontrolér xCORE XS1-L4-64 v sobě integruje čtyři 32bitová logická procesorová jádra a je cenově srovnatelný s odpovídajícím jednoprocesorovým mikrokontrolérem. Při jednotkové ceně USD 2,95 za 100 kusů je mikrokontrolér L4 nástupní platformou pro vývojáře, kteří se poprvé rozhodují o použití vícejádrové technologie. Mikrokontrolér je pinově kompatibilní s dalšími členy rodiny xCORE, což umožňuje snížení ceny stávajících produktů.
Atmel dodává výkonné Cortex-A5 mikroprocesory

Společnost Atmel oznámila, že dodává ve výrobních množstvích svůj nejvýkonnější mikroprocesor (MPU) řady SAMA5D3. Nová řada mikroprocesorů SAMA5D3 je navržena pro průmyslové aplikace včetně automatizace budov, inteligentních sítí, lékařských přístrojů a ručních terminálů a také pro spotřebitelské aplikace, jako jsou inteligentní hodinky, outdoorové GPS přístroje a DECT telefony.
XMOS přidává nové 6, 10 a 12 jádrové xCORE mikrokontroléry

Ke svým 8mi a 16jádrovým mikrokontrolérům řady xCORE přidala společnost XMOS další 6ti, 10ti a 12jádrové varianty. Rodina xCORE nyní zahrnuje přes 50 různých typů mikrokontrolérů. Nové produkty přibyly k dříve ohlášeným xCORE-USB mikrokontrolérům a členům řady L (původně známé jako L1 a L2), určené pro obecné použití.
Nový Cortex-M0 od Infineonu cílí na 8bitové aplikace

Infineon Technologies AG cílí se svou novou řadou 32bitových mikrokontrolérů XMC1000 na aplikace 8bitových mikrokontrolérů. Německá firma se sídlem v Mnichově prohlašuje, že poskytne 32bitový výkon za cenu 8bitových mikrokontrolérů. Mikrokontroléry XMC1000 jsou postavené na procesoru Cortex-M0, licencovaném firmou ARM Holdings plc a doplňují řadu průmyslových mikrokontrolérů XMC4000, které jsou vybaveny procesorem Cortex-M4 a jsou vyráběny od ledna 2012.